SEO

Optimalizácia

Pokiaľ nie ste v Google vyhľadávaní, ako keby ste neexistovali.

Follow Me

Projects

0 +

Happy Clients

0

Cup of Tea

0

Awards Win

0

My Skills

Web Design

Amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Valid html code

In ornare quam viverra orci sagittis eu volutpat. Ultricies tristique nulla aliquet enim tortor at auctor.

Hands draw

Nisl nisi scelerisque eu ultrices. Turpis egestas maecenas pharetra convallis posuere morbi leo urna. Sit amet mauris commodo.

Illustrator

Imperdiet nulla malesuada pellentesque elit eget gravida cum sociis. Tincidunt ornare massa eget egestas purus viverra.

Adobe After Effects

Netus et malesuada fames ac. Orci nulla pellentesque dignissim enim sit.

Photography

Risus sed vulputate odio ut enim blandit volutpat maecenas volutpat.

Prečo je SEO optimalizácia dôležitá?

V dnešnej dobe je budovanie reklamy omnoho zložitejšie ako bolo v minulosti a my sa tak stále musíme učiť niečo nové. Kľúčovú úlohu zohráva práve internet, ktorý predstavuje moderný nástroj marketingu. Určite ste si všimli, že novodobým zamestnaním sa stalo „byť influencerom“, čo znamená, že človek zarába propagovaním výrobkov na svojom instagramovom profile. Ako sa dá teda uspieť v tomto konkurenčnom boji o reklamu? Jedným z možných riešení je práve SEO optimalizácia webu pre vyhľadávače.

„Keby som mal vo vrecku posledný dolár, minul by som ho na reklamu“. Henry Ford

Práve tento výrok v sebe ukrýva veľkú pravdu, ktorou je nutné sa riadiť pri budovaní vlastnej značky alebo webu. Ak ste si založili webstránku, je nutné dať o nej vedieť a práve na to slúži SEO optimalizácia webu. Uvedieme si názorný príklad aby ste si vedeli predstaviť, čo to v praxi znamená.

Ako môžete vidieť na nasledujúcich obrázkoch, ako prvé sa vždy pri vyhľadávaní zobrazia stránky, ktoré si za reklamu platia. Je to označené „Ad“, čo týmto stránkam dáva prvé pozície pri vyhľadávaní. Pri vyhľadávaní vami zvoleného slova alebo frázy, vám prehliadač podľa rôznych faktorov vyhodnotí výsledky vyhľadávania a následne ich zobrazí za sebou v istom poradí.

Čo robiť aby ste sa pri vyhľadávaní umiestnili na najvyšších priečkach?

Práve na to slúži SEO optimalizácia webu, čo je skratka pre „search engine optimization“ a v preklade znamená optimalizácia webu pre vyhľadávače. Denne sa uskutočnia miliardy vyhľadávaní vo svete a práve pre to, je toto účinným prvkom reklamy. Poďme sa teda pozrieť na to ako funguje SEO optimalizácia.

Prvým dôležitým bodom je určite analýza kľúčových slov a teda zistenie, aké slová sú vyhľadávané najčastejšie. Tieto slová viete zistiť cez nástroj Keyword Planner od spoločnosti Google. Táto služba je však spoplatnená a musíte si zaplatiť PPC reklamu. Ak sú vhodné slová nájdené, nasleduje ich strategické umiestnenie a to v nadpise, url adrese, ďalších nadpisoch ale aj umiestnenie kľúčových slov priamo v texte, či v názve obrázka.

Prečo potrebujem byť na prvej strane vyhľadávania ...

Otázka, ktorú si asi kladie mnoho z vás je prečo by som mala byť na prvej strane vyhľadávania? Veď mi postačí aj druhá, poprípade tretia strana. Keď idete na web vyhľadať nejaký článok, zašli ste už niekedy na druhú stranu vyhľadávača? Dobre, to je ešte aspoň u tretiny ľudí možné, ale čo tak tretia strana? Ja osobne si ani nepamätám, kedy som prelistovala až na tretiu stranu vo vyhľadávaní. A toto je odpoveď, prečo potrebujete byť medzi prvými.

Nie je to len o kľúčových slovách

Samotné kľúčové slová za vás celú prácu neurobia a budete sa musieť zamerať aj na iné faktory ako je:

  • Kvalitne zvolený obsah – návštevník musí nájsť na stránke, to čo hľadá
  • Prehľadný, organizovaný a jednoduchý obsah
  • Jedinečný obsah, ktorý sa neopakuje na každej stránke
  • Obsah, ktorý je podložený kvalitnými zdrojmi

Ak obsah, ktorý je na stránke čitateľov nezaujme stane sa, že zo stránky veľmi rýchlo odídu a to vašej stránke vôbec nepomôže. Čím častejšie bude stránka zobrazovaná a čas strávený návštevníkmi bude dlhší, tým bude stránka vo vyhľadávaní na vyššej pozícii.

Off – page SEO

Veľmi dôležitým bodom pri optimalizácii sú práve spätné odkazy a teda, či sa na vašu stránku odkazujú iné weby. Nie je to však také jednoduché a nemôže ísť o hocijaký web. V tomto taktiež platia isté pravidlá, ktorými je dobré sa riadiť. V prvom rade by mal web, ktorý na vás odkazuje súvisieť s témou ktorej sa vaša stránka venuje. Mali by to byť taktiež odkazy z webov, ktorým Google v danej oblasti dôveruje a sú relevantné. Stránka je pravidelne aktualizovaná, obsah je pridávaný pravidelne a má vysokú návštevnosť a úspešnosť. Ak web spĺňa tieto predpoklady, je ideálnym na to aby odkazoval na vašu webovú stránku.

Na čo ďalšie si dať pozor?

Pri tvorbe webu si musíte položiť otázku, čo by vás presvedčilo aby ste na stránke ostali. Musíte sa na obsah a dizajn dívať očami užívateľov. Pre mňa ako užívateľa je veľmi dôležitá rýchlosť načítania stránky. Ak sa stránka dobre nenačíta, idem ďalej v hľadaní a danú stránku už viac neotvorím. Ideálnym nástrojom pre zrýchlenie webu je napríklad PageSpeed Insight od spoločnosti Google.

Ďalším faktorom je mobilné zobrazenie stránky. Ja osobne si už ani nepamätám, kedy som niečo vyhľadávala cez počítať. Neustále používam telefón a takto to má väčšina ľudí, ktorý potrebujú nájsť potrebné informácie. Ak sa web nezobrazuje správne, vie ma to nahnevať a zo stránky odchádzam, pretože mi to pri čítaní prekáža. Zistiť, či je váš web vhodný pre mobilné zariadenia viete cez nástroj google.com/test/mobile-friendly.

Kedy je vhodná SEO optimalizácia webu?

Ako viem, či môj web je vhodný na SEO optimalizáciu? Tu je zopár prípadov kedy je SEO optimalizácia určite vhodná:

  • Váš web má vysokú návštevnosť a kľúčové slová sú vyhľadávané veľmi často
  • Google vám prináša nové objednávky a chceli by ste ich objem zväčšiť
  • Vaša oblasť podnikania má potenciál pre vyhľadávanie

 

Ak spadáte do niektorej z týchto skupín, tak SEO je to pravé pre vás.

Nech už je váš dôvod pre SEO optimalizáciu webu akýkoľvek, určite stojí za to vyskúšať tento nástroj. Reklama bola už od minulosti veľmi dôležitou súčasťou tvorby a budovania vlastnej značky. Trh sa v posledných rokoch zmenil a s ním aj spôsoby propagácie. Je preto nevyhnutné sa tejto zmene prispôsobiť a jednou z možností je práve SEO analýza. Neváhajte a využite ju, čo najskôr aby ste aj vy zviditeľnili svoju webovú stránku!