Koľko stojí webstránka?

Veľa z nás sa zaujíma, koľko stojí vytvorenie webstránky podľa našich predstáv. Na túto otázku je však veľmi náročné jednotne odpovedať, keďže cena závisí od rôznych faktorov. V dnešnej dobe existuje obrovské množstvo webstránok a takmer každá spoločnosť ňou disponuje. Nehovoriac o tom, že internetový predaj pomaly nahrádza nakupovanie v obchodných centrách. Práve preto stúpla aj tvorba e-shopov, ktoré si získavajú veľký úspech. 

Tvorbu webstránky je potrebné brať ako formu služby a nie ako kúpu konkrétneho produktu. Práve preto je aj vyčíslenie sumy veľmi zložité, keďže na tvorbe webstránky sa niekedy podieľa viacero ľudí, ktorý dávajú dohromady svoje nápady a know-how. Zapája sa pri tom fantázia a nie vždy je jednoduché vytvoriť dizajn, ktorý sa hodí k danej téme webstránky. Tvorbu pre to nevieme odmerať časom, keďže záleží od štýlu stránky, témy a mnohých iných faktorov. Niekedy sa jednoducho nedarí vymyslieť niečo nové a tak práca stagnuje, čo je taktiež potrebné zarátať do stráveného času nad tvorbou danej webstránky.

 

Nie je možné zarátať každú položku webstránky

Ak si chcete kúpiť vytvorenie webstránky, určite máte nejakú konkrétnu predstavu o tom, ako by mala vyzerať. Tu sa dostávame k otázke funkcionalít stránky, akými sú napríklad uploadovanie fotiek, cloud hosting, mobilná verzia, zaheslovanie, podpora SEO, stĺpce a mnoho iných. Pri každej z týchto funkcionalít vieme ísť do hĺbky a riešiť ďalšie nové otázky. To všetko si vyžaduje veľké množstvo času, ktoré ak by sme zarátali do ceny práce vyšla by suma, ktorú by ste len neradi zaplatili.

Práve z tohto dôvodu je rozumnejšie určiť si výhodnú cenu za vytvorenie webstránky. Avšak, musíte sa spoľahnúť, že tvorca stránky adekvátne zváži, ktoré funkcionality zakomponuje v akom rozmere a do akej hĺbky. V takomto prípade si ušetríte kopu času vy ale aj tvorca stránky a dospejete k rozumnej dohode. Z tohto dôvodu je vytvorená cenová ponuka na cenu 60€ za webstránku, bez skrytých poplatkov s hostingom a doménou v cene. Získate teda funkčnú webstránku a navyše aj nevyhnutnosť akými sú hosting a doména.

 

Fixná cena alebo hodinová mzda

Ak začínate s tvorením stránok, potrebujete si jasne stanoviť vašu cenu práce. Prvým rozhodnutím je, či si zvolíte fixnú cenu vašej práce alebo hodinovú mzdu. Každý pracuje iným štýlom a tak je pre každého výhodné niečo iné. Môžete si stanoviť napríklad cenu 60€ za tvorbu webstránky, ak viete ako dlho vám bude táto práca trvať a že sa vám to oplatí. Každý pracujeme iným tempom a tak si potrebujete prejsť istými skúsenosťami aby bola cena vyvážená.

Hodinovú mzdu si navyše neviete nijako overiť. Ako zistíte koľko času tvorca venoval vašej stránke? Jednoducho takto stanovená cena, predstavuje istú pochybnosť v očiach zákazníkov. Je lepšie si preto stanoviť presnú cenu hneď ako žiadate o vytvorenie stránky. Predídete tak zbytočným nedorozumeniam, ktoré by mohli vzniknúť. Často sa však stretnete, so zavádzajúcou odpoveďou, že sa cena nedá presne stanoviť. Ako sme si už vysvetlili z istej stránky to pravda je, no približnú cenu by mal vedieť vyčísliť každý. Jednoducho získate rozmedzie medzi ktorým sa suma za vyhotovenie môže pohybovať. Takto si ušetríte neželané prekvapenia a kopec nervov pri oznámení výslednej sumy.